Що таке артрит? - Kleemed Ukraine

Що таке артрит?

artritАртрит – запалення суглобів, яке зазвичай розвивається в працездатному віці – 30 років і старше. Жінки страждають на артрит частіше, ніж чоловіки.

На больові відчуття в суглобах і хребті скаржаться більше 30% населення розвинених країн. Згідно з даними статистики, артрит, разом з остеоартрозом, найчастіше серед інших ревматичних захворювань призводять до порушень опорно-рухового аппарату та є причиною втрати працездатності, істотно погіршуючи якість життя пацієнтів.

При артриті запальний процес вражає всі тканини суглоба: капсулу суглоба з суглобовою рідиною, хрящі, що покривають кісткові поверхні, та прилеглі зв’язки. Спочатку зазвичай запалення виникає у синовіальній оболонці, а потім поширюється на інші тканини суглоба.

Надалі хвороба може призвести до руйнування суглобного хряща, змін зв’язок і капсули та деформації суглоба. Найбільш часто при артриті уражуються кисті рук, стопи, колінні та ліктьові суглоби.

Причинами виникнення артриту можуть бути травми і пошкодження суглобів, фізичні перевантаження, різні інфекційні захворювання, порушення обміну речовин, переохолодження, алергія та спадкова схильність.

Основними симптомами артриту є болі в суглобах, що посилюються при русі, хрускіт, набряклість, почервоніння суглобів і скутість рухів, особливо вранці. Можливе підвищення температури, озноб і слабкість.

Лікування артриту за сучасними алгоритмами включає немедикаментозні і фармакологічні методики і пропонує послідовну схему використання різних засобів, як симптоматичних (зменшують симптоми хвороби), так і патогенетичних (впливають на саме захворювання).

Медикаментозна терапія дозволяє зняти біль і запалення суглобів, спазми м’язів, захистити і відновити хрящову тканину, поліпшити кровопостачання і живлення тканин суглоба. Це допомагає поліпшити рухливість суглобів, загальну активність та самопочуття.

Дієта при артриті повинна бути повноцінною і обов’язково включати свіжі овочі та фрукти (солодкий перець, морква, апельсини, лимони), рибу (оселедець, скумбрія), олії рапсу, льону, а також багато рідини – не менше 1,5 літрів води в день. Слід обмежити вживання білого хліба, макаронів, цукру, снеків і газованої води. Необхідно відмовитися від шкідливих звичок – вживання алкоголю і тютюну.

Для профілактики артриту рекомендується вести активний спосіб життя з достатніми фізичними навантаженнями (плавання, ходьба, їзда на велосипеді), а для початку добре б робити зарядку.

Але треба пам’ятати, що біг і фізичні перевантаження збільшує навантаження на суглоби і ризик їх пошкодження, тому займатися бігом краще в спеціальному взутті.

І звичайно необхідно своєчасно лікувати інфекційні та запальні захворювання і усувати вогнища інфекції (карієс, тонзиліт, гай)